Oficjalna strona internetowa Gimnazjum im. Jana Pawła II w GalewicachGimnazjum im. Jana Pawła II w Galewicach
.MIĘDZYNARODOWA STACJA KOSMICZNA – NOWA GWIAZDA ZIEMSKIEGO NIEBA · 29-03-2017
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest największym przedsięwzięciem globalnym podjętym przez szesnaście państw. Być może przybliży dzień, w którym człowiek dotrze na Marsa…
Budowa stacji rozpoczęła się 20 listopada 1998 roku. Stany Zjednoczone, Europejska Agencja Kosmiczna, Rosja oraz Japonia, a także Kanada i Brazylia, które po długich rozmowach i zatwierdzeniu projektu stacji doszły do porozumienia, rozpoczęły największe przedsięwzięcie w historii eksploracji i poznawania tajemnic kosmosu.

Na wysokości 400 km nad Ziemią stacja krąży z prędkością 7,66 km/s - jest trzecim po Księżycu i Wenus najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie. W pogodną noc możemy zobaczyć jasny punkt szybko poruszający się z  maksymalną szybkością  27 600 km/h na tle gwiazd.  Stacja  Kosmiczna  okrąża  Ziemię  jeden  raz w czasie ok. 1,5 godziny.
Początek budowy stacji był na tyle ważnym wydarzeniem, że zdecydowano się na zarejestrowanie całej misji w formacie IMAX 3D. Zarówno start z różnych ujęć, przebieg misji, jak i samo lądowanie nagrano na szeroką taśmę. Film można oglądać w kinie na ekranie 20x20 m.

Aby dowiedzieć się, kiedy i gdzie na niebie przelatuje Stacja zapraszamy na strony: http://www.heavens-above.com i http://www.urania.edu.pl/tagi/iss?gclid=CNyurPmp_dICFUzgGQodTzUPkw

W najbliższym czasie nad naszymi głowami możemy obserwować przeloty ISS w następujących terminach:


Zapraszamy do obserwacji!

P. S. Przypomnijmy, że w badaniach przestrzeni kosmicznej 27 czerwca 1978 w ramach międzynarodowego programu badań kosmicznych Interkosmos wyniesiono na orbitę statek kosmiczny Sojuz 30 pilotowany przez rosyjsko-polską załogę – dowódcę Piotra Klimka oraz inżyniera, badacza z Polski - Mirosława Hermaszewskiego. Lot trwał 7 dni 22 godziny 2 minuty i 59 sekund.
Swoje wspomnienia z lotu Mirosław Hermaszewski zawarł w książce pt. "Ciężar nieważkości. Opowieść pilota - kosmonauty".